Pojmenování mnoha vesnic ve středověku jako Újezd dokládá obvyklý způsob vzniku objetím jejich hranic na koni, a tak dodnes nalezneme v Čechách více jak 100 lokalit tohoto jména. Vysoký počet vesnic se stejným jménem stal problémem z hlediska orientace, a proto řada z nich získala postupně nějaký přívlastek – Červený, Trněný, Dolní, Kamenný a mnoho dalších, aby napomohl vzájemnému odlišení. Náš Újezd dostal další jméno podle kamenného kostela, který zde stojí dodnes. Druhý Kamenný Újezd je obcí položenou v těsném sousedství Rokycan v Plzeňském kraji, třetí a nejmenší Kamenný Újezd náleží jako místní část k obci Nýřany v okrese Plzeň sever.
V současnosti tedy existují dvě samostatné obce s názvem Kamenný Újezd, které dělí 110 km vzdušnou čarou a přibližně 140 km po silnici. I dnes, v době internetu, satelitních navigací a moderních informačních technologií vzniká řada záměn obou lokalit. Již několik let někteří lidé s úmyslem zavolat nebo zajet do jednoho Kamenného Újezda nakonec skončí svou pouť v druhém a starostky obou obcí jim musí vysvětlovat, že chtěli určitě navštívit druhý Újezd. K záměně dochází nejen kvůli stejnému jménu, a prakticky totožné webové adrese (máme navíc jen pomlčku), ale i řadě podobných znaků – v obou obcích vede úřad starostka, nalezneme zde benzínovou pumpu, školku a řadu dalších okolností, které zejména návštěvníkům neznalým místních poměrů způsobují problémy s orientací.
A právě opakující se záměny obcí přivedly jejich starostky na nápad vzájemně se blíže poznat. Historicky první setkání se uskutečnilo ve čtvrtek 8. listopadu v Kamenném Újezdě u Rokycan, kde nás na obecním úřadu vřele uvítala paní starostka Jarmila Vaňourková. Po krátkém rozhovoru nás provedla vesnicí, která je od roku 1177 rozložena podél toku říčky Klabavy a na východním okraji má místní část zvanou Kocanda. Přívlastek „Kamenný“ získal Újezd zřejmě (jak se uvádí již v roce 1713) podle zdejší kamenité půdy. Dodnes tu najdeme několik starých selských statků, z nichž jeden je evidovanou kulturní památkou. Bezprostřední okolí říčky, jejíž břehy spojuje několik mostů a lávek, obklopuje pás zeleně, který slouží k odpočinku místních i návštěvníků. Obě starostky našly brzy společnou řeč při návštěvě školky, kde si sdělily mnohdy nelehké zkušenosti s jejich výstavbou, což ale nakonec bohatě vynahradil úsměv spokojených dětí. Přestože Kamenný Újezd u Rokycan je počtem obyvatel asi třetinový, než ten náš, má stejné problémy s tranzitní dopravou, sběrem a recyklací odpadu, budováním kanalizace a opravou komunikací. I zde mají velké plány na rozvoj obce, které se jim daří postupně realizovat. Paní starostka Vaňourková nám představila zajímavý projekt na rekonstrukci budovy obecního úřadu a jeho bezprostředního okolí s vytvořením společenského a kulturního zázemí v bývalé stodole. Že mají lidé v menší obci k sobě navzájem jaksi blíž, potvrzuje nejen bohatý kulturní život, ale především skutečnost, že Kamenný Újezd získal 28. července významné ocenění jako Vesnice Plzeňského kraje roku 2018. Obecní znak tvoří v horní polovině stříbrné beraní rohy na červeném poli, jako připomínka kdysi velkých chovů ovcí a beranů. Ve spodní části běží zlatý pruh v černém poli, což je znak pražského arcibiskupství, které vlastnilo rozsáhlé majetky ve zdejším kraji.
Návštěva Kamenného Újezda na Plzeňsku nám ukázala nejen to, že i vzdálená místa mohou mít stejné radosti i starosti, ale i to, že mnohé věci lze řešit jiným způsobem a dokonce s nadsázkou a humorem – jak prozrazují nepřehlédnutelná, žlutě natřená jízdní kola rozestavěná jako značení kolem cyklostezky. Na samý závěr prvního setkání starostka naší obce Ing. Jitka Šebelková pozvala paní starostku Vaňourkovou na návštěvu k nám, abychom představili tentokrát my Kamenný Újezd u Českých Budějovic.
PhDr. Roman Lavička, PhD., místostarosta obce
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.kamenny-ujezd.cz
Registrujte se zde