Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Kultura, spolky > Folklórní soubor Radost

Folklórní soubor Radost

Zakladatel souboru Radost František Rožboud s manželkou Marií

Folklórní soubor Radost z Kamenného Újezda byl založen Obcí baráčníků  v roce 1986 a v současné době roce 2006 ještě vznikla ženská pěvecká část. Obě tyto složky jsou na všech vystoupeních doprovázeny Venkovskou dudáckou muzikou Bedrník.

www.radostfs.cz

www.jihoceskamuzika.cz

www.facebook.com/jihoceskamuzika

 

 

 

 

 

 image0.jpeg

 

 

V sobotu 22. dubna pořádal Dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích již tradiční Krajskou přehlídku dětských folklorních souborů v DK Metropol. Diváci mohli vidět během jednoho odpoledne více jak 12 vystoupení souborů z celého jihočeského kraje. Jednotlivé soubory zpracovávaly pásma na konkrétní témata – Jak kluci hlídali a neuhlídali, Koštětová, Budeme si hrát, Jedou hulání, aj. 

Přehlídky se zúčastnily i děti z našeho folklorního souboru Radost s pásmem "Rybáři". Zazněly tak písně a říkadla od vody, kde si děti zahrály nejen na rybáře, ale i na čápy či žabičky. Do celostátního kola nakonec postoupil soubor Písečánek. Folklorní soubor Radost však odešel s pochvalou za zpracování daného tématu a s diplomem za dívčí sólový pěvecký projev. 

Mockrát děkujeme dětem a jejich rodičům, kteří se této přehlídky s Radostí a hlavně s radostí zúčastnili. Děti při jejich vystoupení doplnili naši mladí muzikanti, kteří pomáhali i se samotným nacvičováním, za což jim patří dík.

Největší dík však patří vedoucí souboru Šárce Nejedlé, která dané pásmo připravila a s dětmi nacvičila. 

Pavla Soukupová

Vystoupení děti 2.jpgradost.jpg

 

  

    Logo MFF Šumperk

Ve dnech 16-18.9.2019 se Folklórní soubor Radost  zúčastnil na Mezinárodního folklórním festivalu v Šumperku.Ve třech dnech se podíleli na programu společně  s 8 zahraničními soubory (Kostariky, Polska, Slovenska, Chorvatska, Taiwanu, Gruzie, Dagestánu, Srbska) a 6 českými.

Ve vystoupeních  jsme ukázali krásu jihočeských písniček a krojů. Ze slov moderátorů a pak i diváků, bylo zřejmé že do Jižních Čech rádi jezdí a  mají na ně pěkné vzpomínky. Naše písničky jim vytvořily úsměv na tváři a to je dobře. Velmi příjemné bylo i přivítání na Radnici starostou Šumperka.

Za soubor Radost Šárka Nejedlá

Folklórní soubor Radost  zúčastnil na Mezinárodního folklórním festivalu v Šumperku. 

Folklórní soubor Radost  zúčastnil na Mezinárodního folklórním festivalu v Šumperku.

SOUBOR RADOST V LÉTĚ 2018

V uplynulých dvou měsících jsme s folklórním souborem Radost a Venkovskou dudáckou muzikou Bedrník reprezentovali naši obec na několika akcích mezinárodního formátu. V polovině srpna jsme se zúčastnili 64. Mezinárodního folklórního festivalu v severočeském Červeném Kostelci. Radost dostala pozvání jako jediný soubor z Čech a mezi silnou konkurencí zahraničních souborů jsme se určitě neztratili. Dalšími vystupujícími byly soubory z Brazílie, Španělska, Ruska, Indie, Kostariky, Maďarska, Itálie a Kyrgyzstánu. Celkem jsme vystupovali ve třech hlavních festivalových programech a zúčastnili jsme se i nedělního průvodu městem, jehož trasa byla lemována stovkami návštěvníků.

Další víkend jsme vystupovali na 23. Mezinárodních dudáckém festivalu ve Strakonicích. Tato akce se koná jednou za dva roky. Zde jsme vystupovali s pásmem formanských písní a tanců v komponovaném programu českých souborů „Dostaveníčko českých dudáků pod Rumpálem“. Kromě toho jsme měli ještě samostatný hodinový program na pódiu a strakonického pivovaru. I zde byla atmosféra byla velmi milá a přátelská. Kromě souborů z Čech se festivalu zúčastnili soubory např. z Lotyšska, Turecka, Francie, Holandska, Maďarska a vrcholem festivalu bylo jako již tradičně vystoupení dudáckého souboru ze Skotska. 

V záři jsme ještě vystupovali na pouti v Rychnově u Nových Hradů a i přes nepřízeň počasí se akce vydařila a podařilo se nám navodit příjemnou pouťovou atmosféru. Další akcí bylo sobotu 15. září vystoupení na Selských slavnostech na Angus farmě v Rančicích a v neděli 16. září jsme jeli do německého Aldersbachu, kde se konal Mezinárodní den lidové hudby.

                                    Za soubor Radost: Šárka Nejedlá a Jiří Letovský

Radost na pouti v Rychnově u Nových HradůRadost na pouti v Rychnově u Nových HradůRadost na pouti v Rychnově u Nových Hradů

Radost na pouti v Rychnově u Nových HradůRadost na pouti v Rychnově u Nových Hradů

 

VENKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA BEDRNÍK V UZBEKISTÁNU

            Ve dnech 21.9. - 2.10. jsme pobývali, na pozvání velvyslanectví ČR v Taškentu s Venkovskou dudáckou muzikou Bedrník, v Uzbekistánu.

            Velvyslanectví zorganizovalo sérii vystoupení kapely nejen v Taškentu, ale i v jiných regionech Uzbekistánu. Tradiční český folklór byl uzbeckým publikem velmi dobře přijat.

            V Buchaře jsme vystoupili mj. na jevišti u Ljabi Hauz – nejrušnější části turisticky atraktivního města – v rámci festivalu řemesel. V Samarkandu se uskutečnil koncert v koncertním sále a vystoupení pro pedagogy a studenty tamní střední školy specializované na hudbu. V Taškentu jsme svým vystoupením významně přispěli k úspěšné oslavě státního svátku – dne české státnosti 28.9. Dále velvyslanectví uspořádalo pro širokou veřejnost koncert na Státní konzervatoři Uzbekistánu.   Spontánní atmosféru měla vystoupení v Taškentské mezinárodní škole a v Republikovém specializovaném hudebním lyceu Uspenského.

Kromě deseti koncertů, které pro nás velvyslanectví ČR v Taškentu zorganizovalo, jsem se také zúčastnil dvouhodinového živého vysílání ruskojazyčného rádia Oriyat.

            Touto cestou bych chtěl poděkovat Obci Kamenný Újezd, která se na našem pobytu v Uzbekistánu, také finančně podílela.

                                                                                                                      Jiří Letovský,kapelník

VENKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA BEDRNÍK V UZBEKISTÁNUVENKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA BEDRNÍK V UZBEKISTÁNUVENKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA BEDRNÍK V UZBEKISTÁNU

30. výročí založení FS Radost

30. výročí založení FS Radost

 

Krajská přehlídka dětských folklórních souborů

Již od roku 1986 funguje v obci folklorní soubor Radost, nyní pod vedením Šárky Nejedlé. V současné době jej tvoří šest tanečních párů, které již roky doprovází Venkovská dudácká muzika Bedrník. Součástí je také ženská pěvecká část a dětská složka souboru, která má svou dětskou muziku.

Soubor Radost je k vidění nejen na kulturních akcích pořádaných v obci, ale také v okolí či v zahraničí. Např. na podzim se soubor zúčastnil Mezinárodního festivalu v německém Adersbachu. Této akci předcházela účast na 20. Mezinárodním festivale v Písku, kde se naskytla příležitost vidět folklorní soubory z různých částí světa, např. folklorní soubor z Taiwanu. Dále vystoupil i na Folklorním festivalu v Jindřichově Hradci, na Slavnostech vína v Hluboké nad Vltavou, nesmíme opomenout také vystoupení při znovuotevření Jihočeského muzea či slavnosti Pomalší ve Velešíně.

Každý týden se schází i dětská složka souboru, kterou tvoří přibližně 20 dětí. Nejčastěji je možné děti vidět na místních kulturních akcích nebo v nedaleké obci Homole a Černý Dub, kam jsou děti pravidelně zvány na Václavské slavnosti a výstavy obrazů. V sobotu 18. dubna se děti zúčastnily Krajské přehlídky dětských folklorních souborů, která se konala v divadelním sále DK Metropol v Českých Budějovicích. Soubory hodnotila tříčlenná odborná porota. Ačkoliv zde zatančilo mnoho jiných souborů, děti ze souboru Radost byly pochváleny a jako třetí v pořadí (za souborem Úsviťáček a Prácheňáček) navrhnuty do celorepublikové přehlídky dětských folklorních souborů v Jihlavě. Předvedly program s názvem Jarmark, kde bylo zřejmé, že jméno souboru Radost je pro ně to pravé - byla to radost se na ně dívat.

Nejen za to patří dík vedoucí souboru Šárce Nejedlé

Pavla Soukupová

 

Krajská přehlídka dětských folklórních souborů Krajská přehlídka dětských folklórních souborů Krajská přehlídka dětských folklórních souborů
Krajská přehlídka dětských folklórních souborů Krajská přehlídka dětských folklórních souborů

Krajská přehlídka dětských folklórních souborů