Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Kultura, spolky > Folklórní soubor Radost

Folklórní soubor Radost

Zakladatel souboru Radost František Rožboud s manželkou Marií

Folklórní soubor Radost z Kamenného Újezda byl založen Obcí baráčníků  v roce 1986 a v současné době roce 2006 ještě vznikla ženská pěvecká část. Obě tyto složky jsou na všech vystoupeních doprovázeny Venkovskou dudáckou muzikou Bedrník.

www.radostfs.cz

www.jihoceskamuzika.cz

www.facebook.com/jihoceskamuzika

 

 

 

 

 

 

FS.jpg

 

VENKOVSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA BEDRNÍK V UZBEKISTÁNU

            Ve dnech 21.9. - 2.10. jsme pobývali, na pozvání velvyslanectví ČR v Taškentu s Venkovskou dudáckou muzikou Bedrník, v Uzbekistánu.

            Velvyslanectví zorganizovalo sérii vystoupení kapely nejen v Taškentu, ale i v jiných regionech Uzbekistánu. Tradiční český folklór byl uzbeckým publikem velmi dobře přijat.

            V Buchaře jsme vystoupili mj. na jevišti u Ljabi Hauz – nejrušnější části turisticky atraktivního města – v rámci festivalu řemesel. V Samarkandu se uskutečnil koncert v koncertním sále a vystoupení pro pedagogy a studenty tamní střední školy specializované na hudbu. V Taškentu jsme svým vystoupením významně přispěli k úspěšné oslavě státního svátku – dne české státnosti 28.9. Dále velvyslanectví uspořádalo pro širokou veřejnost koncert na Státní konzervatoři Uzbekistánu.   Spontánní atmosféru měla vystoupení v Taškentské mezinárodní škole a v Republikovém specializovaném hudebním lyceu Uspenského.

Kromě deseti koncertů, které pro nás velvyslanectví ČR v Taškentu zorganizovalo, jsem se také zúčastnil dvouhodinového živého vysílání ruskojazyčného rádia Oriyat.

            Touto cestou bych chtěl poděkovat Obci Kamenný Újezd, která se na našem pobytu v Uzbekistánu, také finančně podílela.

                                                                                                                      Jiří Letovský,kapelník

Uzb 1.jpgUzb 2.jpgUzb 3.jpg

30. výročí založení FS Radost

radost.jpg

 

Krajská přehlídka dětských folklórních souborů

Již od roku 1986 funguje v obci folklorní soubor Radost, nyní pod vedením Šárky Nejedlé. V současné době jej tvoří šest tanečních párů, které již roky doprovází Venkovská dudácká muzika Bedrník. Součástí je také ženská pěvecká část a dětská složka souboru, která má svou dětskou muziku.

Soubor Radost je k vidění nejen na kulturních akcích pořádaných v obci, ale také v okolí či v zahraničí. Např. na podzim se soubor zúčastnil Mezinárodního festivalu v německém Adersbachu. Této akci předcházela účast na 20. Mezinárodním festivale v Písku, kde se naskytla příležitost vidět folklorní soubory z různých částí světa, např. folklorní soubor z Taiwanu. Dále vystoupil i na Folklorním festivalu v Jindřichově Hradci, na Slavnostech vína v Hluboké nad Vltavou, nesmíme opomenout také vystoupení při znovuotevření Jihočeského muzea či slavnosti Pomalší ve Velešíně.

Každý týden se schází i dětská složka souboru, kterou tvoří přibližně 20 dětí. Nejčastěji je možné děti vidět na místních kulturních akcích nebo v nedaleké obci Homole a Černý Dub, kam jsou děti pravidelně zvány na Václavské slavnosti a výstavy obrazů. V sobotu 18. dubna se děti zúčastnily Krajské přehlídky dětských folklorních souborů, která se konala v divadelním sále DK Metropol v Českých Budějovicích. Soubory hodnotila tříčlenná odborná porota. Ačkoliv zde zatančilo mnoho jiných souborů, děti ze souboru Radost byly pochváleny a jako třetí v pořadí (za souborem Úsviťáček a Prácheňáček) navrhnuty do celorepublikové přehlídky dětských folklorních souborů v Jihlavě. Předvedly program s názvem Jarmark, kde bylo zřejmé, že jméno souboru Radost je pro ně to pravé - byla to radost se na ně dívat.

Nejen za to patří dík vedoucí souboru Šárce Nejedlé

Pavla Soukupová