Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Kultura, spolky > Folklórní soubor Radost

Folklórní soubor Radost

Zakladatel souboru Radost František Rožboud s manželkou Marií

Folklórní soubor Radost z Kamenného Újezda byl založen Obcí baráčníků  v roce 1986 a v současné době roce 2006 ještě vznikla ženská pěvecká část. Obě tyto složky jsou na všech vystoupeních doprovázeny Venkovskou dudáckou muzikou Bedrník.

www.radostfs.cz

www.jihoceskamuzika.cz

www.facebook.com/jihoceskamuzika

 

 

 

 

 

 

FS.jpg

 

30. výročí založení FS Radost

radost.jpg

 

Krajská přehlídka dětských folklórních souborů

Již od roku 1986 funguje v obci folklorní soubor Radost, nyní pod vedením Šárky Nejedlé. V současné době jej tvoří šest tanečních párů, které již roky doprovází Venkovská dudácká muzika Bedrník. Součástí je také ženská pěvecká část a dětská složka souboru, která má svou dětskou muziku.

Soubor Radost je k vidění nejen na kulturních akcích pořádaných v obci, ale také v okolí či v zahraničí. Např. na podzim se soubor zúčastnil Mezinárodního festivalu v německém Adersbachu. Této akci předcházela účast na 20. Mezinárodním festivale v Písku, kde se naskytla příležitost vidět folklorní soubory z různých částí světa, např. folklorní soubor z Taiwanu. Dále vystoupil i na Folklorním festivalu v Jindřichově Hradci, na Slavnostech vína v Hluboké nad Vltavou, nesmíme opomenout také vystoupení při znovuotevření Jihočeského muzea či slavnosti Pomalší ve Velešíně.

Každý týden se schází i dětská složka souboru, kterou tvoří přibližně 20 dětí. Nejčastěji je možné děti vidět na místních kulturních akcích nebo v nedaleké obci Homole a Černý Dub, kam jsou děti pravidelně zvány na Václavské slavnosti a výstavy obrazů. V sobotu 18. dubna se děti zúčastnily Krajské přehlídky dětských folklorních souborů, která se konala v divadelním sále DK Metropol v Českých Budějovicích. Soubory hodnotila tříčlenná odborná porota. Ačkoliv zde zatančilo mnoho jiných souborů, děti ze souboru Radost byly pochváleny a jako třetí v pořadí (za souborem Úsviťáček a Prácheňáček) navrhnuty do celorepublikové přehlídky dětských folklorních souborů v Jihlavě. Předvedly program s názvem Jarmark, kde bylo zřejmé, že jméno souboru Radost je pro ně to pravé - byla to radost se na ně dívat.

Nejen za to patří dík vedoucí souboru Šárce Nejedlé

Pavla Soukupová