Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Informace z osad > Kamenný Újezd

Kamenný Újezd

Obec Kamenný Újezd Obec Kamenný Újezd Obec Kamenný Újezd

Obec Kamenný Újezd

Obec Kamenný Újezd se rozkládá asi deset kilometrů jižně od Českých Budějovic. Počet trvale žijících osob této středně velké obce se pohybuje kolem čísla 2150 obyvatel.
Kamenný Újezd se dále dělí na devět části, konkrétně to jsou: Kamenný Újezd, Kosov, Krasejovka, Březí, Bukovec, Milíkovice, Opalice, Radostice, Rančice.

 

Obec Kamenný Újezd

Obec Kamenný Újezd

znakznak dopis

Sládkův dub v Plavnici, pivo a světská spravedlnost

            V údolí jižně od Kamenného Újezdu nalezneme v Plavnici pozůstatky hospodářského dvora, u kterého nechal roku 1564 rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan (†1604) vybudovat pivovar. Důvodem byl nejen dostatek levného obilí pro výrobu piva, ale i hospodaření správy pivovaru v nedalekém rožmberském Vidově: „…postavil pivovar k němu [ke dvoru v Plavnici]. A tj. učinil z pravého hněvu, neb na Vidovu tak jsou vařívali, že víc úředníci než pán [z Rožmberka] zisku jmívali.“ Tehdejší rožmberský kronikář Václav Březan (†1618) dále zaznamenal, že i v novém plavnickém pivovaru správce po čase hospodařil převážně ve svůj prospěch. Jakub Krčín však v tomto případě tvrdě zakročil a 7. března 1586 nechal pro výstrahu pověsit plavnického písaře Matouška a o dva týdny později i plavnického sládka Bumbu: „…a to za příčinou krádeže, že nevěrně sloužili, třetí var sobě vystavovavše, ač písař, jakž se doslýchalo, do botek jeho se obúval a na freji s Krčínem spolky jmíti měl.“

            Oba zlodějíčci měli podle pověsti skončit svůj život na dubu, který stál na louce východně od plavnického dvora při cestě do Plava. Dvacet metrů vysoký památný strom s obvodem kmene 445 cm se však za větrného počasí 6. ledna letošního roku vyvrátil. Při pátrání po stáří stromu zjišťujeme, že dubová alej při cestě z Plavnice do Plava byla vysázena zřejmě až na počátku 19. století, kdy u dvora vznikla školka pro pěstování stromů. To dokazuje i druhé vojenské mapování provedené v Čechách v letech 1836–1852, které již stromořadí zaneslo do mapy. Nejen vzrostlé duby kolem silnice, ale i na okolních lukách jsou staré nejvýše 200 let a nemohly být tedy svědky zločinu a trestu před 433 lety, jak nám zaznamenal kronikář Václav Březan.

Plavnice dub rokuPlavnice_dub_roku

 

Tříkrálová sbírka v Kamenném Újezdu 2019

Začátkem ledna 2019 opět proběhla v naší obci Tříkrálová sbírka.  Její výtěžek podpořil domov svatého Františka pro seniory ve Veselí nad Lužnicí a azylový dům pro matky v tísni v Prachaticích.

Tříkrálová sbírka v Kamenném Újezdu 2019Šest skupinek koledníků procházelo vesnicí a koledovalo i přes velmi nepříznivé počasí.

A kolik se letos podařilo vybrat? 28.399 Kč a v  pokladničce v kostele bylo 5.125 Kč, takže celkem 33.524 Kč, což je o tři tisíce více než v loňském roce.

Upřímně děkujeme všem, kteří přispěli potřebným lidem. Velmi si vaší štědrosti vážíme.

Zároveň se omlouváme těm, u kterých jsme se letos nestihli z časových důvodů zastavit, budeme se to snažit napravit zase v příštím roce.

Za skupinky koledníků Jiří Jantač

Tříkrálová sbírka v Kamenném Újezdu 2019Tříkrálová sbírka v Kamenném Újezdu 2019

Tříkrálová sbírka v Kamenném Újezdu 2019Tříkrálová sbírka v Kamenném Újezdu 2019

Den země ve školce

V úterý 18. dubna se v naší kamennoújezské školce konala oslava Dne Země. Paní učitelky připravily pro děti zajímavý, poutavý a pracovně zábavný program a ani chladné počasí doprovázené aprílovými sněhovými přeháňkami nezkazilo dobrou náladu přítomným dětem a jejich rodičům.

Celé odpoledne zahájilo poučné představení o Smeťákovi, který pohazováním odpadků ničil svět kolem sebe, a o jeho nápravě. Matka Země mu vysvětlila, jak správně třídit sebrané odpadky, a společně požádali o pomoc malé permoníčky (děti), kteří se nápravy nepořádníka nadšeně ujali, pomohli mu zahradu uklidit, odpadky roztřídit, a tím ho zachránili a proměnili k lepšímu jeho okolí i Smeťáka samotného…

A pak se pilně vysazovaly stromky za pomoci šikovných tatínků a ochotných maminek, děti zasadily květiny do truhlíků, které pak zkrášlí okna školky, a vybudovaly pro hmyzí obyvatele školkové zahrady „hmyzí hotel“. Nechybělo ani vyrábění a malování – berušek nebo rybiček - a společné závěrečné zpívání při kytaře.  Zkrátka, nám na naší školkové zahradě bylo dobře! Děkujeme, paní učitelky!

Vladimíra Havlíčková

Den země ve školceDen země ve školce

Den země ve školceDen země ve školce